Утрински Весник
Свет

Се огласи Срѓан Ѓоковиќ: Ќе гледам од дома

Се огласи Срѓан Ѓоковиќ: Ќе гледам од дома
300x250 (7)

Срѓан Ѓоковиќ, таткото на Новак, зборуваше за случувањата на Австралија Опен.

dobivaj vesti na viber

По средбата на српскиот тенисер и Андреј Рубљов, тој беше фотографиран во друштво на навивачи, кои имаа руски симболи, додека еден од присутните беше облечен во маица со симболот „З“.

Ss1

Срѓан излезе со соопштение и најави дека вечерашниот натпревар нема да го следи од трибините.

„Тука сум само за да го поддржам мојот син. Немав намера да предизвикувам такви наслови и немири“, најави Срѓан Ѓоковиќ.

„Бев надвор со навивачите на Новак како и после секој натпревар кога ги славам неговите победи и се фотографирав со нив. Не ми беше намерата да се вклучам во сето ова. Моето семејство помина низ ужасот на војната и сите ние само сакаме мир. Ќе го гледам натпреварот од дома“, додаде тој.

Срѓан Ѓоковиќ на крајот изјави дека се надева на одличен натпревар и дека како и секогаш ќе го бодри својот син.

Новак ќе игра со Томи Пол во петок од 09:30 часот.

Ss1

Можете да прочитате

Лавров: Западот се приближува до работ на директен воен конфликт меѓу нуклеарните сили

Хамас повика на ескалација на сите фронтови

Шпанија формира фонд за жртви на сексуална злоупотреба од свештеници