Утрински Весник
Македонија

СДСМ: Нема промени во ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски е против евтина тарифа на струјата

СДСМ: Медарите од ДПМНЕ се неспособни, една година градоначалниците од оваа партија не работат ништо

Единствените резултати на ВМРО-ДПМНЕ и тогашниот советник и директор на ЕСМ, Христијан Мицкоски се укинување на евтината тарифа и стопроцентно поскапување на струјата, се вели во соопштението од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

– Затоа и не чуди што денес Мицкоски е против повторно воведување на евтината тарифа на струјата за домаќинствата. Тоа е истиот Мицкоски кои пред неколку месеци ги плашеше граѓаните дека ќе има драстични поскапувања на струјата, кој најавуваше рестрикции, денес не само што не се случи тоа, туку се најавува и намалување на сметките за електрична енергија преку воведување на евтина дневна тарифа. Сето тоа е благодарение на успешните енергетски политики на СДСМ кои доведоа до рекордно зголемување на домашното производство и нови капацитети за производство на струја од обновливи извори, велат од СДСМ.

 

Можете да прочитате

66-годишен скопјанец почина од струен удар додека косел трева

„Се извинувам Кежаровски тука живее?“ – објавен трејлерот за документарниот филм за случајот „Ореше“ (видео)

Уапсен неготинец кој и покрај забрана за доближување ја вознемирувал екс партнерката