Утрински Весник
Македонија

СДСМ: Мицкоски нема ниту план ниту визија, со ДПМНЕ нема иднина

Интегрален текст од соопштение за јавност на СДСМ:

Мицкоски нема ниту план, ниту визија, со ДПМНЕ нема иднина.

Мицкоски јавно на телевизија рече дека со ДПМНЕ нема членство во ЕУ ниту за 100 години.

ДПМНЕ во извештај на Европската комисија е посочена како кочничар на реформите во македонското Собрание и напредокот. 

Две години спроведуваа активна блокада, освен законите и европскиот пат на земјата го блокираат.

Но сето ова завршува после изборите на 8 ми мај.

Граѓаните ќе ја изберат најдобрата опција и земјата ќе продолжи по вистинскиот, по европскиот пат.

Членството во ЕУ е втората стратешка цел на државата по членството во НАТО, што ќе ја реализира новата проевропска Влада предводена од СДСМ.

Можете да прочитате

Стоилковски: Анастасов од СДС излажа, Пробиштип се труе со тешки метали, а тој реди соларни панели

Бојмацалиев: Никој ниту сега ниту порано саботираше некого, 140.000 обрасци за патни исправи се на пат кон Македонија

Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ го послушале министерот Тошковски и не поминале на граница со старите патни исправи