Утрински Весник
Македонија

СДСМ: Ковачевски на маса со европските лидери – Мицкоски изолиран со Апасиев

СДСМ: Ковачевски на маса со европските лидери – Мицкоски изолиран со Апасиев

„Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во своето учество на првиот состанок на Европската политичка заедница, оствари бројни средби со европски лидери и високи претставници на ЕУ, со цел да ја зајакне меѓунардоната позиција на државта и да го реафирмира нашиот европски пат. Ковачевски продолжува со напорите заедно со нашите пријатели и сојузници, да обезбеди доволно енергенси и електрична енергија за претстојната зима која ќе биде една од најтешките во Европа по Втората светска војна“ соопштуваат од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата со став „Христијан Мицкоски заедно со неговиот единствен поддржувач, Димитар Апасиев, остануваат на спротивната страна од интересите на граѓаните“.

„Додека Ковачевски и Владата преземаат конкретни чекори за побрзо надминување на последиците од кризата, Мицкоски дејствува единствено за личните и интересите на одредена бизнис група во ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е разликата помеѓу одговорниот државнички однос на Ковачевски и СДСМ и деструктивноста и неодговорноста на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ“ велат од СДСМ.

Можете да прочитате

Ковачевски: Вложуваме во современа патна инфраструктура

Aкциска контрола во угостителски објекти во Битола, затекнати малолетници по полноќ

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра