Утрински Весник
Македонија

СДСМ: Го обезбедивме и заштитивме македонскиот јазик и во ЕУ, сите лаги на ДПМНЕ пропаднаа

Ковачевски од Рејкјавик: Интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ е инвестирање во безбедноста на Европа

СДСМ како одговорна партија е посветена на заштита и унапредување на македонскиот јазик и дома и надвор од државата. Македонскиот јазик е заштитен и потврден и во Европската унија, соопшти владејачката партија.

dobivaj vesti na viber

„Доказ за тоа е потпишувањето на првиот договор со ЕУ, договорот за Фронтекс на официјален македонски јазик без фусноти и додавки, со што македонскиот јазик стана рамноправен со останатите јазици на Унијата.

Со тоа и официјално пропаднаа сите лаги и хистерии што ВМРО-ДПМНЕ ги пласираше за наводно бришење и загрозување на македонскиот јазик со започнување на преговорите за членство во Европската унија“ додаваат од СДСМ.

Оттаму велат дека нема никава бугаризација, ниту асимилација како што лажеле Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

Можете да прочитате

(Видео) Јовев: Не сум жртва на политички реваншизам, почна како суета, но може да прерасне во политички пазар

(Видео) Адвокатот на Јовев: Причината за смената се исплатени дежурства од 2022 година без потпис од министерот што е навреда на здравиот разум

СДСМ со граѓаните во Центар и Сарај: Со изградбата на коридорите најмалку 600 милиони евра за домашните комапнии