Утрински Весник
Свет

Самит на Г7: Лидерите на најразвиените земји ја поддржаа Украина

Самит на Г7: Лидерите на најразвиените земји ја поддржаа Украина

Денеска на самитот во Хирошима, Јапонија, лидерите на групата Г7 ја потврдија поддршката за Украина против руската агресија. На состанокот се приклучи и украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој се сретна со американскиот претседател Џо Бајден.

dobivaj vesti na viber

На средбата со украинскиот претседател, Бајден најави испорака на ново оружје и муниција за Киев. Новата испорака ќе вклучува „муниција, артилерија, оклопни возила“, рече Бајден, кој пред неколку дена ја поддржа обуката на украинските пилоти за летање со авионите Ф-16.

Иако германскиот канцелар Олаф Шолц не очекува, како што рече, наскоро да ѝ бидат испорачани модерни борбени авиони на Украина, тој нагласи дека планот за обука на пилоти ја покажува посветеноста на Западот кон Украина. Соединетите Држави сè уште не одлучиле конечно „што ќе биде на крајот од обуката“, рече тој.

Проектот првенствено е порака до оние кои ја нападнаа Украина: Русија не треба да се коцка дека нивната поддршка за Украина ќе се намалува како што војната продолжува, посочи Шолц. „Пораката останува: Русија мора да ги повлече своите сили.“

Канадскиот премиер Џастин Трудо на прес-конференција рече дека Канада ќе го поддржува Киев сѐ додека е потребно.

Исто така, ќе продолжи да ги обучува украинските војници, што го прави од 2015 година, а можеби и пилоти, рече Трудо. Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека неговата земја ќе започне со обука на пилоти ова лето.

Тој рече дека никој не сака мир повеќе од украинскиот претседател, но дека условите за мир мора да се засноваат на принципите на Киев.

Зеленски на Телеграм напиша дека на самитот им го претставил мировниот план на лидерите на Г7.

„Ние го развивме мировниот форум за да обезбедиме секоја негова точка да биде поддржана со резолуции на ОН“, напиша тој. „За да може секој во светот да избере цел што може да помогне да се постигне. Од Јапонија до арапските земји, од Европа до Латинска Америка, наоѓаме поддршка за формулата за мир. И продолжуваме со таа работа“, напиша Зеленски.

Според неговото верување, светот има доволно моќ да ја принуди Русија чекор по чекор да воспостави мир, а Украина понуди формула за мир.

Во својот говор на Г7, чиј текст беше објавен на претседателската веб-страница, тој рече: „Нѐ обединува уште еден принцип – рационалноста“. „Украинската формула за мир е очигледен израз на рационалност. Ви благодарам што ја поддржавте нашата формула.“

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека се надева оти присуството на украинскиот претседател на собирот на седумте водечки индустриски земји (Г7) во Јапонија ќе им помогне на земјите како Бразил и Индија подобро да ја разберат ситуацијата во Украина.

Коментирајќи го фактот дека авион на француската влада го одвезе Зеленски на состанокот на Арапската лига во Саудиска Арабија пред да го донесе во Хирошима, Макрон рече дека станува збор за градење мир и барање решенија.

„Во интерес на Франција и нејзината улога како постојана членка на Советот за безбедност на ОН беше да му дозволи на Зеленски да зборува пред неколку светски сили кои понекогаш се изложени на само еден дискурс“, изјави Макрон за новинарите на маргините на самитот.

Лидерите на Г7, група која ги вклучува САД, Јапонија, Германија, Велика Британија, Франција, Италија и Канада, испратија јасна порака до Русија за нивната силна поддршка за Украина на самитот во Хирошима овој викенд.

Можете да прочитате

Летовите кон Москва ги намалуваат шансите на Грузија за кандидатски статус за ЕУ

ЦРЕА: Нафтената војна на Западот против Русија го губи момент

(Видео) Шефот на Вагнер бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?