Утрински Весник
Спорт

Сака останува во Арсенал барем до 2027

Сака останува во Арсенал барем до 2027

Арсенал потврдија дека потпишале нов долгогодишен договор со Букајо Сака, задржувајќи го фудбалерот од нивната академија по фантастичната 2022/23 барем до 2027 година.

dobivaj vesti na viber

Англискиот репрезентативец преговараше за продолжување на договорот со „топчиите“ неколку месеци, но од Арсенал постојано велеа дека се работи за рутинска работа. 21-годишниот Сака е третиот млад фудбалер на Микел Артета кој го продолжи договорот по Габриел Мартинели и голманот Арон Ремсдејл.

„Пресреќен сум. Имаше многу зборување, но постојано знаев дека ова е вистинскиот клуб, вистинското место за мене. Прекрасно е, видете каде сме. За мене, тука се личните амбиции, но и доброто на клубот“, вели Сака.

Сака има 13 гола и 11 асистенции во Премиерлигата оваа сезона и стана еден од лидерите на тимот и покрај неговите години.

Можете да прочитате

Тепачка помеѓу српските навивачи и германската полиција во Минхен пред натпреварот меѓу Данска и Србија

ФСД ќе ја плати казната во УЕФА, а сметката ќе ја испорача до навивачите

Уапсени двајца криминалци – го уценувале семејството на Шумахер, барале 15 милиони евра