Утрински Весник
Свет

САД ја поздравија новата администрација на Палестинската Самоуправа

Afp 20240314 34le8z9 V1 Preview Palestinianisraelconflictpolitics E1711779689110 640x400 1.jpg

САД го поздравија формирањето на новата палестинска влада, а портпаролот на Стејт департментот Метју Милер најави дека Вашингтон ќе соработува со новоименуваните министри „за да се постигнат кредибилни реформи“.

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден повика на „ревитализација“ на Палестинската самоуправа (ПА) со седиште на Западниот Брег со надеж дека, според Тајмс оф Израел, ПА ќе управува со Појасот Газа, кој во моментов е управуван од Хамас, по завршувањето на конфликтот со Израел.

Можете да прочитате

Вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во вторник поради нападот на Иран врз Израел

Турција го повика Иран да избегне нова ескалација на конфликтот со Израел

Папата Франциск ги повика Иран и Израел да не ја продолжуваат спиралата на насилство на Блискиот Исток