Утрински Весник
Свет

Руски разузнавач му порача на ‘наметливиот Запад’ да оди по ѓаволите

Руски разузнавач му порача на ‘наметливиот Запад’ да оди по ѓаволите

Еден од главните руски разузнавачи изјави во средата  дека Западот го посеал семето на сопственото уништување оттргнувајќи се од, како што ги нарече, суштинските традиции и му порача да оди по ѓаволите и да престане да се меша во глобалните работи, пренесува „Еурактив“.

dobivaj vesti na viber

Во изјавата на безбедносниот форум близу Москва, на кој присуствуваа странски безбедносни претставници, шефот на руската Служба за надворешно разузнавање (СВР), Сергеј Наришкин, во една од своите најантизападни изјави досега ја нагласи ја длабочината на непријателството што Москва го чувствува кон Западот поради неговата поддршка за Украина.

„На Англосаксонците им советувам да се грижат за сопствените внатрешни граѓански конфликти. Уште подобро, да се расчистат со својот познаник, ѓаволот“, рече Наришкин, кој исто како и другите руски функционери ги нарекува Велика Британија, САД и другите земји од англиското говорно подрачје „Англосаксонци“.

Посочувајќи дека Западот е растргнат од сериозни внатрешни и надворешни проблеми, Наришкин додаде дека е „важно да се потсетиме на библиската вистина: нивниот крај ќе биде според нивните дела. А тоа значи дека нивниот крај ќе биде тажен“.

Наришкин, кој вели дека она што Русија го нарекува ‘специјална воена операција’ во Украина е дизајнирана да ја заштити Москва од постојано проширување на НАТО, ги обвини Вашингтон и Лондон дека ги спречиле напорите да се постигне решение за конфликтот и дека замижуваат пред засилените тероризам и насилство во цивилите од Украина.

Канализирајќи го препознатливиот став на Кремљ за геополитичкиот пејзаж, Наришкин го обвини Западот дека се обидува да ѝ се спротивстави на историската промена кон мултиполарен свет.

Тој, исто така, ја обвини, како што ја нарече, „евроатлантската елита“ дека одбила доброволно да го предаде своето раководство и дека прави сè за да го спречи подемот на, како што рече, алтернативните центри на моќ.

Предвидувајќи турбулентни времиња во глобалните работи, Наришкин рече дека Русија и другите незападни земји се подобро поставени за да ги преживеат процесите кои би можеле да одлучат за судбината на нациите.

„Турбулентните периоди (во светската историја) во суштина се тест за степенот до кој народите ги зачувале своите вистински темели. Нашите земји, за разлика од Западот, имаат зачувано значителна маргина на сила и стратешка длабочина во овој поглед. Тука мислам на поврзаноста со духовната димензија на постоењето, традиции кои во САД и Европа одамна му отстапија место на култот на материјалниот успех и отворениот сатанизам “, рече Наришкин, кој ги критикуваше општествените промени на Запад, како оние околу идентитетот, како опасни и погрешни.

Можете да прочитате

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Штабот на Трамп: Хејли ни е ирелевантна, му се обраќаме на Бајден

Американски војник се самозапали пред израелската Амбасада во Вашингтон