Утрински Весник
Спорт

Експресна победа на Ѓорческа во Оточец

Експресна победа на Ѓорческа во Оточец

Лина Ѓорческа лесно избори пласман во осминафиналето, на ИТФ фјучерс турнирот во Оточец, Словенија.

dobivaj vesti na viber

Најдобрата македонска тенисерка денеска со 2:0 ја победи Романката, Лавинија Танасие. Седмата носителка првиот сет го доби со 6:3, а вториот со 6:2.

За место во полуфианлето, Ѓорческа ќе игра против сонародничката на Танасие, Ирина Бара која е прва носителка на турнирот и 14.фаворитка Гијомар Маристани Де Реалес од Шпанија.

На турнирот во Оточец, Ѓорческа настапува и во двојки, заедно со Деа Хердзелас од Босна и Херцеговина. Во четвртфиналето нивни противнички се Романките Илинка Далина Амариеи и Кристина Дину.

Можете да прочитате

УЕФА му ја одземе акредитацијата на косовски новинар поради провокации

Во Скопје почнува Светското ракометно првенство за јуниорки

ЕВРО 2024: Драматично реми на Хрватска и Албанија во Хамбург