Утрински Весник
Свет

Русин избодел двајца Украинци во Германија

Germanska Policija.jpg

Русин е уапсен под сомнение дека со нож убил двајца Украинци во германскиот град Мурнау.

Киев Индипендент јавува дека ова злосторство се случило во саботата.

Германската полиција соопшти дека мажите на возраст од 23 и 36 години биле пронајдени со убодни рани по телото во реонот на трговскиот центар. Се наведува дека еден од нив поради тежината на повредите веднаш починал таму, додека другиот синоќа починал во болница.

Осомничениот, 57-годишен државјанин на Русија, е уапсен во неговиот дом, соопшти полицијата. Обвинителите побараа осомничениот да биде задржан во притвор во текот на истрагата.

Можете да прочитате

До мај 2024 присилно раселени 120 милиони лица – УНХЦР предупредува да нема апатија и недејствување среде најголемото присилно раселување

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Израелските тенкови влегоа подлабоко во Рафа