Утрински Весник
Свет

Русија: Улогата на Украина во глобалниот извоз на жито е преувеличена

Украина испорача 8,1 милиони тони жито преку романското пристаниште Констанца

Русија ги користи социјалните мрежи за да се обиде да ја прошири тезата дека влијанието на Украина во глобалниот извоз на жито е преувеличено.

dobivaj vesti na viber

Руското Министерство за надворешни работи пишува дека украинскиот извоз учествува со помалку од 5 отсто од глобалниот извоз на жито и дека овој процент се намалува „поради контаминација со радиоактивни отрови од западното оружје“.

Извештајот на американската влада од 2022 година покажува дека само пченицата од Украина сочинува 9% од светскиот пазар, при што нејзиното сончогледово масло учествува со 46%, а маслото од репка со 20%.

Можете да прочитате

Медведев: Последните случувања во Украина не оставаат други опции, освен директен конфликт со НАТО

(Видео) Руските медиуми: „Главниот командант на Црноморската флота е жив и здрав, седи до Шојгу“

Европска земја прогласена за најдобра за живеење