Утрински Весник
Свет

Русија тврди дека Украина го нападнала Крим со американски ракети

20240504082739 Big 730x400 42.webp.webp

Руските системи за противвоздушна одбрана уништиле четири ракети со долг дострел ATACMS испратени во Украина од САД и лансирани од Киев врз полуостровот Крим, соопшти утрово руското Министерство за одбрана.

Сè уште не се познати обемот и влијанието на нападот на Крим, кој Москва незаконски го анектираше во 2014 година.

Киев сè уште јавно не ги коментирал тврдењата на Русија.

Можете да прочитате

Во лавини во Швајцарија за време на зимската сезона загинаа 23 лица

Зеленски ги покани светските лидери да учествуваат на мировниот самит во Швајцарија

Камиони со хуманитарна помош влегуваат во Појасот Газа