Утрински Весник
Македонија

Променливо облачно, наместа со повремени врнежи од дожд

D0bfd180d0b5d182d0b5d0b6d0bdd0be D0bed0b1d0bbd0b0d187d0bdd0be D0b2d180d0b5d0bcd0b5 D181d0be D182d0b5d0bcd0bfd0b5d180d0b0d182d183d180 63cba59fcbf36.jpeg

Времето денеска ќе биде променливо облачно, наместа со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен, а долж Повардарието и во источните делови повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 11, а максималната ќе достигне од 14 до 21 степен.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 8, а максималната ќе достигне 19 степени.

Во недела и понеделник времето ќе биде претежно сончево и потопло. Во вторник локално ќе има изолирана појава на пороен дожд и ретки грмежи. Под влијание на нов влажен бран во среда и четврток на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме.

Можете да прочитате

16 јуни е Курбан Бајрам, неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед

Цената на лебот се зголемува – еве за колку

Цело Скопје блокирано: Почна Процесот за соработка во Југоисточна Европа