Утрински Весник
Свет

Русија собори седум украински авиони Су-27 при нападот на аеродромот Миргород

1708002705 Whatsapp Image 2023 01 22 At 23.22.13.jpeg

Руските војници соборија седум украински авиони Су-27 за време на ракетен напад на аеродромот Миргород во областа Полтава, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Беше прецизирано дека нападот во кој, според тврдењата на руското Министерство, биле уништени пет оперативни повеќенаменски ловци Су-27, а оштетени уште два, кои биле на ремонт, бил извршен со „Искандер-М“ проектили.

831-та тактичка авијациска бригада на Украина се наоѓа на воениот аеродром во Миргород, а се користи и како база за напади на Запорожје и правецот на Крим, наведува агенцијата РИА Новости.

Можете да прочитате

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Девојче паднало од тераса додека нејзините родители спиеле во собата во Шпанија

Пентагон: Русија и Кина ја интензивираат соработката на Арктикот