Утрински Весник
Свет

Русија привремено забрани извоз на бензин од 1 март

Benzin.jpg

Русија објави шестмесечна забрана за извоз на бензин која ќе стартува од 1 март, за да се компензира зголемената побарувачка на потрошувачите и земјоделците и да се овозможи планирано одржување на рафинеријата. Забраната, пренесува Business Standard, ја потврдила и портпаролката на вицепремиерката Александра Новак. Русија претходно воведе слична забрана помеѓу септември и ноември минатата година за да се справи со високите домашни цени и недостигот. Само четири поранешни советски држави – Белорусија, Казахстан, Ерменија и Киргистан – беа изземени. Овој пат, забраната нема да важи за земјите-членки на Евроазиската економска унија, Монголија, Узбекистан и двата отцепени региони на Грузија поддржани од Русија – Јужна Осетија и Абхазија.

Можете да прочитате

Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците, ќе им дава банкарски картички, а не готовина

Сијарто: Во интерес на ЕУ е што поскоро да ги прими земјите од Западен Балкан

Една година од војната во Судан која е во сенка на судирите во Газа и Украина