Утрински Весник
Балкан

Романските граничари откриле 62 сириски мигранти на граничниот премин со Бугарија

20240516111530 Big 730x400 52.webp.webp

Романската гранична полиција откри 62 сириски државјани скриени во полуприколка и во товарниот дел на камион на преминот Калафат кон Бугарија, соопшти денеска романскиот Генерален инспекторат на Граничната полиција.

Камионот, регистриран во Литванија, го управувал 33-годишен возач од оваа земја, а на релација Бугарија-Унгарија превезувал вреќи земја за цвеќе.

Во полуприколката биле скриени 33 лица, 31 маж и две жени од Сирија, а камионот наводно тргнал од Софија.

Можете да прочитате

Драма на лет за Сплит: Maж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина и се заклучил во тоалетот

Уапсен маж кој од воздушна пушка застрела момче во парк во Белград

Лицата кои се превезувале во малиот авион што се урна кај Загреб се хрватски државјани