Утрински Весник
Спорт

Рома лошо влезе во сезоната, Мурињо има сосема очекувано оправдување

Рома лошо влезе во сезоната, Мурињо има сосема очекувано оправдување

Рома е во криза, голема криза. Убедливиот пораз од Џенова во шестото коло од Серија А (4:1) е само уште една шлаканица за Жозе Мурињо и неговите фудбалери.

dobivaj vesti na viber

Тимот од италијанската престолнина го забележа најлошиот старт на сезоната во историјата со само пет освоени бода во првите шест натпревари. Исто така ова е најлошиот старт во сезоната и за тренерот Мурињо.

„Вистина е, ова е најлошиот почеток на сезоната за Рома и за мене како тренер“, рече Мурињо и продолжи:

„Но, исто така е точно дека Рома никогаш во својата историја немала можност да игра во две последователни европски финалиња“, не ја пропушти можноста да поентира предводникот на Рома.

Сепак три порази во првите шест кола и само пет освоени бода го вклучија алармот на „Олимпико“.

Можност да го поправи впечатокот, Рома ќе има викендов кога на „Олимпико“ ќе го пречека Фросиноне.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања