Утрински Весник
Македонија

Разрешувањето на министрите Меџити и Алиу утре на дневен ред во Собрание

Раководството на партијата Алијанса за Албанците побара од премиерот Талат Џафери разрешување на министрите за здравство Фатмир Меџити и за информатичко општество и администрација Азир Алиу, а Џафери денеска предлогот го достави до Собранието.

Оттаму, потврдија дека материјалите се примени и дека ќе го достават до сите пратеници а за предлогот за разрешување на министерот за здравство и на министерот за информатичко општество и администрација ќе се расправа на првата наредна седница на Собранието, односно утре, петок 9.02.2024

Во меѓувреме, за денес претседателот на Алијанса Арбен Таравари кој е во судир со Зијадин Села закажа состанок со пратеници и со претставници на централното собрание, кое во сабота ќе одржи седница на која ќе се бара одговорност од Таравари.

Можете да прочитате

(Видео) Васко Тодоров: Факт е дека Пендаровски е единствениот што се сети да даде државно признание на К-15

По вторпат ослободителна пресуда за Мијалков за „Трезор“

Лозановска: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никогаш да се прави пиар со болни