Утрински Весник
Свет

Путин: Отворени сме за преговори

Најразвиените земји во светот го планираат најсилниот удар за Русија досега

Владимир Путин пред новинарите во Сочи изјави дека е отворен за преговори за завршување на војната во Украина, но Киев не ги сака.

dobivaj vesti na viber

„Веќе разговарав за ова. Никогаш не сме одбиле преговори. Затоа, ве молам, ако сака другата страна, нека го каже тоа директно. Значи, јас зборувам, но не слушаме ништо од другата страна“, изјави рускиот претседател, го пренесува „Тасс“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски постојано презентира мировен план од десет точки за ставање крај на конфликтот, но тој ќе бара од Русија да ги отстрани своите војници од украинска територија.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина