Утрински Весник
Свет

Песков: Сè уште е рано да се коментираат причините за падот на авионот на Пригожин

Песков: Сè уште е рано да се коментираат причините за падот на авионот на Пригожин

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека е премногу рано да се коментира што го предизвикало падот на авионот на шефот на „Вагнер“, Евгениј Пригожин, во август.

dobivaj vesti na viber

Прашан од новинарите за истрагата за несреќата и дали Кремљ мисли дека се движи премногу бавно, Песков одговори: „Ова е сложена истрага, комплексен инцидент“.

„Истрагата е во тек, така што би било прерано да се даваат какви било коментари сега“, додаде тој.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина