Утрински Весник
Свет

Пукање за време на прослава во Алабама во толпа од речиси 1.000 луѓе, тројца убиени и 15 ранети

Sad Policija Ubistvo.jpg

Три лица загинаа, а 15 се ранети во саботата откако маж по расправија отвори оган врз толпа од околу 1.000 луѓе за време на прослава во американската сојузна држава Алабама.

Пукањето се случило во округот Болдвин, а канцеларијата на окружниот шериф соопшти дека прославата била мирна се додека не избила расправија која довела до пукање на едно лице во толпата, пренесува Си-Ен-Ен.

Полицијата не соопштува информации за повредени или напаѓач.

Според архивата за огнено насилство, ова е најновото од 155 масовни престрелки во САД во 2024 година, односно оние во кои најмалку четири лица загинаа или беа повредени, не сметајќи го напаѓачот.

Можете да прочитате

Шпанија го прекина прогонот на Каталонците кои организираа референдум за независност

Германска влада: Украина ги исполнува условите да преговара за пристапување во ЕУ

Фајненшл Тајмс: НАТО не може да ја заштити Источна Европа