Утрински Весник
Свет

Прво официјално појавување на Кралот Чарлс по дијагнозата: Не можеше да ја тргне насмевката

Carls.jpg

Како што беше најавено, британскиот крал Чарлс Трети денеска го имаше своето прво официјално појавување со сопругата, кралицата Камила.

Откако му беше дијагностициран рак, поради што се лекуваше и ги остави настрана сите кралски должности на некое време, Чарлс сега се враќа на работа.

За својот прв ангажман избрал да посети британски центар за лекување на болни од рак, чиј покровител стана.

Тој и Камила се сретнале со персоналот, но и со бројни пациенти, со кои, кралот ја дели истата судбина.

Можете да прочитате

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија

Владата на Израел повтори дека е посветена на уништувањe на Хамас