Утрински Весник
Свет

Први реакции од Израел: „Налогот за апсење на Нетанјаху е злосторство од историски размери!“

Kac.webp.webp

Израелските власти ја осудија најавата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) дека главниот обвинител побарал налози за апсење на премиерот и министерот за одбрана, нарекувајќи го „злосторство од историски размери“ и „скандалозен“ потег.

Главниот обвинител на МКС, Карим Кан, побара од судиите на МКС да одобрат налози за апсење на тројца лидери на Хамас и двајца израелски лидери за воени злосторства и злосторства против човештвото извршени за време на седуммесечната војна во Газа, објави во понеделникот судот.

Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац го нарече потегот на МКС „скандалозен“ и нагласи дека ниту една сила на земјата нема да го спречи Израел да ги врати заложниците и да го собори Хамас.

Тој рече дека отворил „специјална воена соба“ за да се спротивстави на потегот на МКС.

Министерот за воен кабинет на Израел, Бени Ганц рече дека ова е „злосторство од историски размери“.

„Да се ​​повлече паралела меѓу лидерите на една демократска земја решена да се брани од одвратниот терор на водачите на крволочната терористичка организација (Хамас) е длабока перверзија на правдата и очигледен морален пад“, рече Ганц.

Лидерот на израелската опозиција Јаир Лапид ја осуди најавата на МКС како „катастрофа“ и изрази надеж дека американскиот Конгрес ќе го осуди потегот на судот.

Висок функционер на Хамас рече дека одлуката на судот да побара налог за апсење на тројцата водечки милитанти на Хамас „ги изедначува жртвата и сторителот“.

Сами Абу Зухри рече дека МКС го поддржува Израел да продолжи со својата „војна за истребување“ во Газа.

Главниот обвинител на МКС, Карим Кан, рече дека Нетанјаху и Галант се обвинети за „поттикнување истребување, поттикнување гладување како метод на војна, вклучително и блокирање на хуманитарна помош и намерно таргетирање на цивили во конфликтот“.

Лидерите на Хамас, Јахја Синвар, Мохамед Деиф и Исмаил Ханије се обвинети за истребување, убиства, земање заложници, силување и сексуален напад.

Можете да прочитате

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

САД уништија седум радари на територијата контролирана од Хутите

Посебен сообраќаен режим во една општина во Скопје денес од 12 до 16 часот