Утрински Весник
Македонија

Променливо облачно и ветровито, наутро дожд, попладне сонце

Магливо утро, преку ден сончево со мала облачност

Времето денеска ќе биде променливо облачно и ветровито. Особено во западните делови ќе се задржи облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, повремено силен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 7, а максималната ќе достигне од 9 до 14 степени.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје променливо облачно, во утринските часови со повремени врнежи од дожд, а попладне со сончеви периоди. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до 3, а максималната ќе достигне 13 степени.

Под влијание на циклонска активност и серија влажни воздушни бранови следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. Врнежите на места ќе бидат обилни и до петок се очекува да наврнат над 50 л/м2. Во четврток локално врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. До четврток ќе дува засилен, а повремено силен ветер (над 70 км/час) од јужен правец што ќе услови топло време за овој период од годината.

Во петок и за време на викендот се очекува значително заладување и врнежите од дожд постепено ќе преминуваат во снег и во пониските места. На планините ќе се формира позначителна снежна покривка, а помала се очекува и во некои пониски места.

Можете да прочитате

Претседателот Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

(Видео) Бугари со пцости до македонските полицајци – тензично на границата „Деве Баир“

(Видео) Ременски за ограничувањето на медиумите: Сите политичари треба да ја почитуваат новинарската професија