Утрински Весник
Бизнис

Произведени 16.048 MWh електрична енергија

Произведени 16.048 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.01.2023 година произведe 16.048 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

dobivaj vesti na viber

Во Термоелектраните произведени се 13.274 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.774 MWh.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 20.01.2023 година.

Можете да прочитате

Ковачевски: Со повратот на ДДВ кон стопанството ја поддржуваме конкурентноста и ликвидноста на компаниите

Ковачевски: Речиси 200 компании ќе плаќаат данок на солидарност

Синдикатот на УПОЗ: Бесими го остави и претседателот на државата без плата