Утрински Весник
Балкан

Прогласено црвено ниво на опасност од тероризам во Србија, полицијата врши претреси

Srpska Policija Srbija 2.jpg

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ за РТС изјави дека тероризмот не може да ја победи државата.

Акцијата продолжува низ цела Србија. Во текот на ноќта е извршен претрес на повеќе локации низ земјава, со десетици лица е извршен разговор, а обвинителството ќе утврди понатамошна постапка, посочи Дачиќ.

Повредениот припадник на Жандармеријата, Милош Јевремовиќ, кој вчера беше застрелан со самострел во вратот пред Амбасадата на Израел во Белград, по операцијата е во стабилна состојба. Јевремовиќ во самоодбрана го застрелал напаѓачот, кој починал од повредите.

Обвинителството го окарактеризира нападот како терористички чин извршен од Милош Жујовиќ, чие верско име е Салахудин, од Младеновац. Нивото на безбедносна закана од тероризам е прогласено за црвено.

„Има луѓе кои припаѓаат на вахабистичкото движење. Едно е да се набљудуваат нивните активности, а друго е прашањето за конкретен криминален чин, односно терористички напад врз припадникот на жандармеријата Милош Јевремовиќ. Треба да најдете соодветна причинско-последична врска меѓу активностите на тие вахабисти и конкретниот настан“, рече тој. е Дачиќ.

Затоа, како што вели, била спроведена широка акција со испрашувања и притворања, а во два случаи е одредена мерка притвор.

„Зборувам за Игор Деспотовиќ, кој беше уапсен во Белград, а Кемал Беговиќ беше приведен при претресот во Нови Пазар. Му го одзеле елекот со таканареченото знаме на Исламска држава на грбот.

Меѓутоа, имате и други работи, пронајдено е видео со едно лице каде со нож во рака се заколнува на верност на таканаречената Исламска држава. Кога ќе погледнете што има во становите на тие луѓе, ќе видите дека тие се членови на екстремисти“, додаде Дачиќ.

Дачиќ напоменува дека обвинителството ќе се занимава со тоа дали лицата се поврзани со конкретен терористички акт. Тој прикажа видео од станот на еден од екстремистите во Нови Пазар, каде се ножеви, знаме на т.н. Исламска држава.

Ќе се утврдува дали тие се директно поврзани со овој терористички чин, повтори Дачиќ.

Многу детали се познати. Неговото движење на автобуската станица е реконструирано. Се движел низ градот, прво отишол во синагогата, а потоа се упатил кон израелската амбасада. Неговата сопруга отиде во Црна Гора, побаравме информации за црногорската полиција“, изјави Дачиќ.

Според информациите, терористот завчера во продавница во Земун купил самострел, со кој го рани припадникот на жандармеријата

Можете да прочитате

Екс припадник на ОВК уапсен во Македонија – Белград бара екстрадиција, Приштина ослободување

Дачиќ очекува од Македонија да го екстрадира Рамадани

Српската полиција ја опколи Лозница, се трага по напаѓачот на полицајците