Утрински Весник
Македонија

Проекција на ДИК за бројот на пратеници: ВМРО-ДПМНЕ 59, ДУИ 19, СДСМ 18, ВЛЕН 13, Левица 6 и ЗНАМ 5

3.jpg

Според обработени 83,49% од гласачки места, односно 81,27% од гласачите, во новиот Парламент најмногу пратенички места ќе има партијата ВМРО ДПМНЕ – 59.

ДУИ ќе има 19, СДСМ – 18, ВЛЕН -13, Левица -6 и партијата ЗНАМ – 5.

Можете да прочитате

Уапсен неготинец кој и покрај забрана за доближување ја вознемирувал екс партнерката

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица