Утрински Весник
Македонија

Приведени три лица, затекнати при пустошење на шума

Приведени три лица, затекнати при пустошење на шума

На 24.05.2023 година во 14.00 часот полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода Ф.А.(20) и уште двајца малолетници од село Банско, струмичко.

dobivaj vesti na viber

Тројцата биле затекнати на место викано „Габровски пат“, атар на село Банско, на планината Беласица како со моторна пила вршат пустошење на шума.

Од страна на Шумска полиција затекнатите исечени дрва биле одземени и пренесени во складот на Јавното претпријатие Национални шуми, подружница Беласица – Струмица.

По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Можете да прочитате

Приведен криумчар на мигранти кај Неготино

(Видео) Каевски: Пред Мицкоски е одлуката, да ја поддржи европската иднина или да го следи патот на Груевски

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот