Утрински Весник
Македонија

Приведени двајца крадци од Скопје

237 санкционирани возачи во Скопје: 79 за брзо возење

Вчера околу 09.00 часот во Скопје од полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Гази Баба при СВР Скопје се лишени од слобода С.А.(44) и А.М.(55), двајцата од Скопје. Имено, по преземени мерки и активности е констатирано дека на 07.06.2023 на автобуска постојка во близина на угостителски објект на подрачје на Гази Баба, пријавените одзеле предмет од Н.Т.. При извршениот службен разговор тие го појасниле начинот на извршување на кривичното дело, а одземениот предмет е пронајден кај нив и ќе биде вратен на сопственикот.

dobivaj vesti na viber

Поради основано сомнение дека пријавените сториле кривично дело „кражба“ казниво по чл.235 и кривично дело „прикривање“ казниво по чл.261 од Кривичниот законик, по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Можете да прочитате

Почнува новата редовна авиолинија Скопје – Љубљана

Приведена жена од Куманово, затекната при кражба

Приведен крадец од Тетово