Утрински Весник
Македонија

Приведен струмичанец, се сомничи за убиство на своја роднина

Почина пробиштипјанец во судир на автомобил и автобус кај клучката кај Штип

Вчера од страна на полициски службеници од СВР Струмица во содејство и координација со Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал лишен е од слобода П.И.(25) од Струмица.

dobivaj vesti na viber

Тој се сомничи дека на 20.01.2023, откако побарал и не добил пари од М.Б.(83) од Струмица, со која бил во роднинска врска, ја нападнал, а од здобиените повреди таа починала.

Потоа П.И. одзел пари и предмети од домот на М.Б., од кои дел биле пронајдени при претресот извршен по наредба на ОЈО Струмица.

П.И. е приведен во полициска станица и при службен разговор го признал делото, а од страна на СВР Струмица против лицето е поднесена кривична пријава до ОЈО Струмица, изведено е пред Основен суд Струмица и побарана е мерка притвор, информира полицијата.

Можете да прочитате

Почина Гоце Камчев, основач и претседател на „КАМ маркет“

Шведската амбасадорка во земјава на средба со лидерот на АА

Чаирскиот градоначалник кривично да одговара, бара антикорупциската комисија