Утрински Весник
Македонија

Приведен криумчар, пронајдени 28 мигранти од Сирија

Приведен криумчар на мигранти, превезувал лица од Сирија

Вчера во 19 часот на автопатот А1, на наплатна рампа „Демир Капија“ во правец Гевгелија-Скопје, полицијата го приведе Р.К.(32) од Струмица.

dobivaj vesti na viber

Во товарно моторно возило „мерцедес спринтер“ со кочански регистарски ознаки, кое тој го управувал, биле пронајдени 28 лица мигранти од Сирија кои ги превезувал.

За настанот е известен Јавен обвинител, а мигрантите се сместени во Центар за странци Гази Баба Скопје и ПТЦ Винојуг Гевгелија за понатамошна постапка.

Р.К. е предаден на полициски службеници од Полициска станица Неготино и против него ќе биде поднесен соодветен поднесок поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „криумчарење на мигранти“.

Можете да прочитате

Во Куманово било запалено македонско знаме и поставено албанско – полицијата изврши увид

Заменик министерка за здравство не знае од што починало новороденчето во Битола, испратика наредба за инспекциски надзор

27-годишен маж го запалил домот на родителите – доби забрана за доближување