Утрински Весник
Свет

Премиерот на Шведска: Сè поверојатно е дека Финска ќе влезе во НАТО пред нас

НАТО ќе одржи итен состанок, Полска го активираше член 4 од договорот

Шведскиот премиер Улф Кристерсон изјави дека e се’ поверојатно oти Финска ќе влезе во НАТО пред Шведска.

dobivaj vesti na viber

Сепак, тој нагласи дека е само прашање на време кога Шведска ќе стане членка на Алијансата.

Шведска и Финска заедно аплицираа за членство во НАТО минатата година, но Турција се спротивстави бидејќи тврди дека во двете земји засолниште имаат организации кои Анкара ги смета за терористички.

Земјите ги продолжија разговорите за процесот на пристапување минатата недела во Брисел.

Можете да прочитате

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени

Герасимовски: Нова фасада и реконструкција на целиот покрив во градинката „13 Ноември“