Утрински Весник
Магазин

Познатиот актер и миленик на жените – Зак Ефрон, призна дека боледува од агорафобија

Познатиот актер и миленик на жените – Зак Ефрон, призна дека боледува од агорафобија

Еден од најпосакуваните холивудски актери Зак Ефрон неодамна откри дека се бори со тешко пореметување кое го спречува да излегува.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за агорафобија, состојба од која боледуваат и Ким Бесинџер, Дерил Хана и Роби Вилијамс.

Зак е миленик на жените, важи за еден од најзгодните актери во Холивуд, а големиот притисок на славата го направи својот данок и во неговиот случај.

Во неодамнешното интервју за „Men’s Health“, Зак откри дека се бори со агорафобија, која клиниката Мајо ја дефинира како „тип на анксиозно растројство во кое се плашите и избегнувате места или ситуации кои можат да предизвикаат паника и да се чувствувате заробени, беспомошни ”

„Едноставно не излегувам“, објасни тој во едно интервју. „Големи групи луѓе, тоа е она што ја поттикнува мојата агорафобија“.

Работењето на физичкиот изглед за потребите на филмот „Baywatch“ изгледа му предизвика бројни здравствени проблеми на актерот. Депресијата е само една од нив.

Според експертите од клиниката Мајо, диуретиците „помагаат да се ослободи телото од сол (натриум) и вода“, што му било важно на Ефрон за да го изваја телото за сцените на плажа,пренесуваат медиумите.

Можете да прочитате

По 27 години во Лас Вегас уапсен маж за убиството на раперот Тупак

Ед Ширан ќе објавува албум за секое годишно време

(Видео) Мик Џегер: Каталогот на бендот нема да им го оставам на децата, што ќе им се 500 милиони долари