Утрински Весник
Свет

Пожарот во Истанбул во кој загинаа 29 лица е предизвикан од искри од заварување

Adec29ff 0965 4ea2 94dd 1fd2d24d8479.jpg

Пожарот што избувна вчера во ноќен клуб во Истанбул за време на реновирање и се прошири на станбена зграда најверојатно бил предизвикан од искри на заварување што запалиле запалив материјал, објавија медиумите во средата, цитирајќи ги официјалните лица од пожарникарите. Во пожарот загинаа 29 лица, а уште едно лице е тешко повредено.

Пожар го зафати популарниот ноќен клуб „Маскарад“, при што ги зароби работниците и вработените во клубот. Властите приведоа девет лица на сослушување, вклучително и менаџери на клубот и луѓе задолжени за реновирање.

Web

Клубот, кој беше затворен поради реновирање за време на светиот месец Рамазан, се наоѓаше на приземјето и подрумските катови на 16-катната станбена зграда во населбата Бешикташ на европската страна на градот кој го пресекува Босфорскиот теснец.

Можете да прочитате

Тринаесет земји на ЕУ силно го поддржуваат проширувањето како придонес за стабилноста

Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците, ќе им дава банкарски картички, а не готовина

Сијарто: Во интерес на ЕУ е што поскоро да ги прими земјите од Западен Балкан