Утрински Весник
Македонија

Пожарот кај Ваксинце се движи кон склад за течно гориво

Пожарот кај Ваксинце се движи кон склад за течно гориво

Повторно е реактивиран пожарот кој се гасеше во раните утрински часови во село Ваксинце, Општина Липково, кај Месноста Врело, каде што се стационирани укопаните резервоари за течно гориво на А.Д. Макпетрол.

dobivaj vesti na viber

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов рече дека овој дел беше гаснет пред десетина дена, но денес во два наврати бил запален.

„Денес во раните утрински часови повторно таму каде што беше пресечен претходно со гаснење повторно беше запален, брзо и професионално од страна на ТППЕ Куманиво дејствувано и изгасено до 12:00 часот. За чудо во 18.30 часот по трет пат запалено и во овој момент правецот на пожарот се движи кон Складот за течно гориво Врело на Мак Петрол“, рече Ангелов.

Екипите на ТППЕ Куманово се повторно на терен во селото Ваксинце и храбро се борат за да спречат загрозување на објекти, живот и здравје на граѓаните на селото Ваксинце, додаде директорот на ЦУК.

 

Можете да прочитате

Времето денеска сончево со слаб ветер

Џафери поднесе Предлог Деловник за работа на Собранието

Група мaлолетници нападнале врсник и го снимале со телефон во Скопје