Утрински Весник
Свет

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Полицијата во Венеција ги истражува причините за зелената течност што се појави во градскиот Голем канал, а неофицијално се зборува дека инцидентот бил предизвикан од демонстранти за климатските промени.

dobivaj vesti na viber

Бојата први ја забележале локалните жители, објави на Твитер претседателот на регионот Венето, Лука Заја.

„Свикан е итен состанок со полицијата за да се испита потеклото на течноста“, рече тој.

Италијанската противпожарна служба соопшти дека и помага на регионалната агенција за животна средина да земе примероци за тестирање.

Ова не е прв пат Големиот канал да се зазеленува. Во 1968 година, аргентинскиот уметник Николас Гарсија Урибуру „ја обои“ водата зелена за време на 34-тото биенале во Венеција со цел „промовирање на еколошката свест“.

Можете да прочитате

Украина тврди дека го убила командантот на руската Црноморска флота

Стано за Косово: Мора итно да се дојде до деескалација, излезот мора да се најде преку дијалог

Полскиoт министер: Канцеларот Шолц се меша во нашите избори