Утрински Весник
Свет

Повеќе од 34 илјади загинати Палестинци во Појасот Газа

231012165316 02 Gaza Civil Defense.jpg

Министерството за здравство во Појасот Газа, контролирани од Хамас, денеска соопшти дека вкупно 34.097 лица загинале во палестинската енклава од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас. Само во последните 24 часа, според соопштението, загинале најмалку 48 лица. Се посочува дека од почетокот на војната на 7 октомври минатата година, ранети се 76.980 лица

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета