Утрински Весник
Македонија

Потпишан меморандум за соработка меѓу Уставен суд и Правен факултет

Jhi5qwjpy7nchzytvomg.jpg

Претседателот на Уставен суд Дарко Костадиновски и деканот на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при УКИМ, денеска потпишаа меморандум за соработка. Оттаму велат дека потпишувањето на овој меморандум се очекува поголема присутност на професори од областа на уставното право во секојдневните активности согласно надлежностите на судот и воспоставување на програми, проекти, работилници со цел размена на ставови на важни теми од значење за уставното судство.

Можете да прочитате

На Клиника за онкологија во Скопје ќе се работи во две смени

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за криумчарење на разна стока

Расчистени шест тешки кражби во радовишко, сторителот приведен, следува кривична пријава