Утрински Весник
Спорт

Португалците ја надиграа Унгарија во неверојатен меч за прво место!

Португалците ја надиграа Унгарија во неверојатен меч за прво место!

Португалија успеа да го освои првото место во групата Д на Светското првенство во Полска и Шведска, откако во еден неверојатен меч ја декласираа Унгарија со 27:20, за да ги прескокнат нив и Исланѓаните.

dobivaj vesti na viber

Во шокантните први 20 минути, Унгарците, кои претходно го совладаа Исланд, постигнаа само два гола, за во финишот малку да се соземат и да губат со 16:9 во првото полувреме. Иако во продолжението Унгарците го кренаа нивото на игра, разликата на Португалија едноставно беше недостижна.

Трите репрезентации (Унгарија, Исланд и Португалија) одат во следната фаза, во која ќе се судрат со Бразил, Кабо Верде и фаворитот Шведска).

Другите репрезентации немаа вакви проблеми и стигнаа до убедливи победи за потврда на првото место во својата група – Шпанија го декласираше Иран со 35:22, додека Шведска беше безмилосна против Уругвај за 47:12 триумф.

СП ПОЛСКА/ШВЕДСКА
ГРУПА А
Црна Гора – Чиле 32:29 (20:18)
Иран – Шпанија 22:35 (11:21)
ГРУПА Б
Словенија – Франција 31:35 (14:16)
Полска – Саудиска Арабија 27:24 (13:12)
ГРУПА Ц
Бразил – Кабо Верде 30:28 (17:15)
Уругвај – Шведска 47:12 (25:8)
ГРУПА Д
Јужна Кореја – Исланд 25:38 (13:19)
Португалија – Унгарија (16:9)

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган