Утрински Весник
Македонија

МАН: Власта континуирано врши притисоци против сите независни професионални новинари и медиуми

МАН: Власта континуирано врши притисоци против сите независни професионални новинари и медиуми

Македонската асоцијација на новинари МАН остро ги осудува изјавите на премиерот Димитар Ковачевски и претседателот на ДУИ Али Ахмети насочени кон загрозување на уставно гарантираната слобода на известување на сите медиуми, а во случајот кон телевизиите Телма и Алфа.

dobivaj vesti na viber

-Оваа власт континуирано врши притисоци против сите независни професионални новинари и медиуми кои не се под контрола на власта. Понекогаш тоа го прават лично, преку партиски војници, а најмногу преку механизмите на власт и преку правосудниот систем. Затоа и не се изненадување последните јавни притисоци, тие се дел од континуиран процес за воведување цензура и едноумие во државата. Преку ваквиот процес, освен што
се загрозува слободата на информирање, се загрозува и физичката безбедност на новинарите и се први обид да се загрози финансиската егзистенција на медиумите.

Да потсетиме, притисоците на власта го качија црниот резултат на судски прогони против независните медиуми и новинарите од 24% во 2016 на фантастични 68% во 2022 година.

-Ги повикуваме сите новинари и медиуми да не потклекнуваат на вакви притисоци и да продолжат, согласно својата уредувачка политика да известуваат независно и професионално. На сите новинари и медиуми на кои им е потребна правна помош, МАН им стои на располагање со своите експертски тимови.

Македонската асоцијација на новинари (МАН) во текот на следните денови, во координација со своите членови ќе излезе со официјални чекори кои ќе бидат преземени во најкус можен рок за да се стави крај на ваквата пракса на власта.

Можете да прочитате

(Видео) Во колона со полициска придружба Бугарите од граница тргнаа кон Скопје

Преминот Деве Баир повторно прооден, МВР го поправи дефектот на системот

ЗНМ: Односот на владините службеници е цензура