Утрински Весник
Спорт

Портланд и Феникс подготвиле трејд, Нуркиќ за Ејтон

Портланд и Феникс подготвиле трејд, Нуркиќ за Ејтон

По нешто повеќе од шест години, Јусуф Нуркиќ би можел да го промени НБА тимот. Портланд Трејл Блејзерс се подготвени да направат трејд за 29. годишниот центар од БиХ.

dobivaj vesti na viber

Јусуф Нуркиќ повторно е во трејд комбинациите на Портланд Трејл Блејзерс. Тимот од Орегон е подготвен да преговара со други франшизи. Феникс Санс покажуваат огромен интерес за Нуркиќ. Тимот од Аризона е подготвен да направи договор во кој на Трејл Блејзерс ќе им понуди една од ѕвездите на тимот на ДеАндре Ејтон.

Во трејдот би можел да биде вклучен и Демијан Лилард. Тој од поодамна сакаше да замине од Портланд во Мајами Хит и нема да биде изненадување доколку три екипи се вклучат во голем размена на кошаркари.

Договорот би можел да биде склучен во наредните денови, а во случај да оди во Санс, Нуркиќ не би имал премногу офанзивни задачи бидејќи тренерот Франк Вогел бара центар со одбранбени карактеристики.

Нуркиќ влегува во својата 10. сезона во НБА. Тој беше драфтуван во 2014 година како 16. пик од Чикаго Булс, но веднаш беше трејдуван во Денвер Нагетс.

За тимот од Колорадо настапуваше неполни три години. Потоа се пресели во Трејл Блејзерс.

Минатата сезона Нуркиќ имаше просек од 13,3 поени со 9,1 скока и речиси три асистенции на 52 одиграни натпревари во дресот на Портланд.

Foto/ EPA

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања