Утрински Весник
Свет

Порошенко: За војна се подготвуваме четири ипол години

Порошенко: За војна се подготвуваме четири ипол години

Поранешниот претседател на Украина, Петро Порошенко, во разговор со руските шегобијци Вован и Лексус признал зошто всушност му биле потребни договорите од Минск за да се реши украинската криза.

dobivaj vesti na viber

„Ми требаа договорите од Минск за да добијам најмалку четири и пол години за да ги формирам украинските вооружени сили, да ја изградам украинската економија и да ги обучам украинските војници заедно со НАТО“ – призна Порошенко во видео-интервју со еден од претставените шегобијци.

Порошенко додаде дека иднината на неговата земја повеќе зависи „од мудроста на американскиот народ отколку од самите Украинци“ и дека Киев има поддршка од двете американски страни.

Поранешниот претседател на Украина во разговор со руските шегобијци признал дека Русија има предност пред Украина во оружјето, велејќи дека украинската армија нема како да се заштити од воздушни напади.

„Русија има десетпати повеќе артилерија, Русија има 30 пати повеќе муниција, а во авијацијата Русите имаат значителна предност, првенствено противвоздушни ракети, вклучувајќи ги и оние лоцирани во зоната на нашата контраофанзивна операција“, рече Порошенко.

Можете да прочитате

Буданов: Навални почина од природна смрт, од откачен тромб

Лавина проголта скијачи во Франција, четворица загинати и двајца исчезнати

Маж се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон