Утрински Весник
Спорт

Поранешниот селектор на Кина призна дека примил 10 милиони евра мито

Lilip 1704950067 2129 1704950077.jpg
Ss2

Поранешниот селектор на фудбалска репрезентација на Кина, Ли Те, во процесот што се води против него, признал дека примил повеќе од 10 милиони евра мито.

Ле, кој ја водеше Кина од јануари 2020 до декември 2021 година е обвинет за давање и примање мито и учество во местење натпревари, се вели во соопштението за медиумите на провинцискиот суд во Хубеи.

300x250 (7)

Во текот на повеќемесечниот процес, Ле призна дека добил повеќе од 9,8 милиони евра во периодот од 2017 до 2021 година.

„Ли Те ја призна вината и изрази каење“, се вели во соопштението на судот и се додава дека пресудата ќе биде објавена подоцна.

Кинеските медиуми во вторникот објавија дека поранешниот претседател на кинеската фудбалска федерација Чен Џујуан, кој призна дека примал мито, е осуден на доживотен затвор.

Ss1

Можете да прочитате

Јепчирчир постави нов светски рекорд во маратон

Верстапен славеше и на трката за Големата награда на Кина

Сејдини: Модерна и прогресивна федерација, тоа е целта за сите нас