Утрински Весник
Балкан

Поранешниот косовски координатор за дијалогот со Србија: Големи се шансите Косово да остане надвор од агендата на Советот на Европа

20240502094314 Big 730x400 66.webp.webp

Поранешниот косовски координатор за дијалог со Србија, Авни Арифи вели дека барањата до Косово на земјите-партнери Германија, Франција и Италија не се исполнети, дека мора да се преземат конкретни чекори за формирање на Заедницата на општини со мнозинско срспко население за членство во Советот на Европа, поради што постои можност Косово да не влезе во агендата на Советот на министри на Советот на Европа.

Арифи за приштинската телевизија ТЕВЕ 1 (tëvë 1) рече дека постои можност прашањето за Косово да биде ставено на гласање и да не помине, а тоа, според него, би било голема победа за Србија.

„Многу се големи шансите да не се гласа и да биде одложено за следната година. Или, има и друга опција, која е потешка, да се оди на гласање и да не се изгласа, што би било многу голема победа за Србија, изјави Арифи.

Според него, неуспехот во зачленувањето во СЕ ќе создаде перцепција дека Косово ја напуштило европската агенда.

„Незачленувањето значи дека Косово ја напуштило европската агенда, го изгубило партнерството со ЕУ и во оваа ситуација Косово ќе се смета за исто виновно за постоечката ситуација и одговорно за неуспехот на дијалогот. Иако е тоа неправедно, бидејќи Србија е виновна“, рече Арифи.

Франција, Германија, Италија, но и САД побараа конкретни чекори за формирање на Заедницата на српски општини во Косово, поврзувајќи го тоа со апликацијата на Косово за членство во Советот на Европа.

Кон средината на мај во СЕ ќе се одржи состанок на Советот на министри, но се уште не е официјализирано дали на дневен ред ќе биде и Косово.

Членството на Косово во СЕ беше изгласано со големо мнозинство гласови во Парламентарното собрание на 15 април.

Владата на Косово вели дека ги исполнила сите услови за членство во европската организација.

Можете да прочитате

Амбасадорот на САД во Белград: Признавањето на Косово нема да биде услов за влез на Србија во ЕУ, туку нормализација

Запалена куќата на вујкото осомничен за убиството на 11-годишното девојче во Грција

Заев и Ципрас: Договорот од Преспа даде нов моментум за европската перспектива на Западен Балкан