Утрински Весник
Спорт

Поранешниот директор на Интер е уапсен во Кина

Поранешниот директор на Интер е уапсен во Кина

Џун Лиу, поранешниот директор и член на бордот на Интер е уапсен во Кина поради корупција, јавуваат италијанските медиуми. 46-годишниот Лиу претхдно беше претседател на компанијата „Џијангсу Сунинг“ и беше преоден генерлен директор на „нераѕурите“ и член на бордот на клубот од 2016 до 2018.

dobivaj vesti na viber

Апсењето на Лиу доаѓа шест месеци откако против претседателот на Кинеската фудбалска федерација, Чен Ксујуан беше поднесено обвинение за „сериозно прекршување на законот“, и кинеските власти ја проширија истрагата на сите фудбалски клубови во земјата.
Во март, двајца високи членови на федерацијата, Ванг Ксијаопинг и Хуанг Сонг исто така добија обвиненија за корупција.

По „бумот“ на фудбалот во Кина и високите плати кои ги даваа на големите ѕвезди да играат во нивната лига, се случи практичен колапс на лигата, а самите газди на Интер го затворија својот кинески клуб. Газдите на актуелниот кинески шампион, Вухан, Три таунс, вчера ја информираа лигата дека се подготвени да го продадат клубот бесплатно бидејќи веќе немаат средства за спонзорирање.

Можете да прочитате

Остро соопштение од Барселона: Ова е напад на каталонска институција

(ВИДЕО) Серхио Рамос си даде автогол, Барса ја победи Севилја

(ВИДЕО) Борусија Дортмунд го победи Хофенхајм