Утрински Весник
Свет

Поранешен разузнавач со предупредување: Американците можат да испровоцираат конфликт со Русија

Поранешен разузнавач со предупредување: Американците можат да испровоцираат конфликт со Русија

Дебаклот во Виетнам не ја промени надворешната политика на САД на постојано мешање во работите на другите земји, изјави поранешниот израелски разузнавач Јаков Кедми.

dobivaj vesti na viber

Како што објаснува Кедми, само реална закана за американската армија и територија може да ја промени американската политичка свест.

„Се што не е поврзано со воен конфликт со Руската Федерација, тие се подготвени да го направат. Но, проблемот е во „сивата зона“. Можеби веруваат дека некои дејствија нема да доведат до конфликт со вооружените сили на Русија, но грешат“, изјави тој во програмата „Вечер со Владимир Соловиев“.

Можете да прочитате

(Видео) Потресни сведоштва на украинските деца кои беа вратени од Русија

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени