Утрински Весник
Свет

Полскиoт министер: Канцеларот Шолц се меша во нашите избори

Полскиoт министер: Канцеларот Шолц се меша во нашите избори

Повикот на германскиот канцелар Олаф Шолц до Варшава да ги разјасни наводите за мигрантските визи е обид за мешање во полската изборна кампања, изјави министерот за надворешни работи Збигњев Рау.

dobivaj vesti na viber

Миграцијата се наметна како главна тема на кампањата пред парламентарните избори што ќе се одржат во Полска на 15 октомври.

Овој месец, владата беше обвинета од опозициските партии дека е соучесник во систем во кој на мигрантите им се доделуваа полски визи со забрзано темпо, без соодветни проверки по плаќањето на посредниците. Во саботата, германскиот канцелар Шолц рече дека прашањето бара разјаснување и предложи Германија да преземе чекори поврзани со граничните проверки со Полска.

„Надлежноста на германскиот канцелар очигледно не ги вклучува тековните постапки во Полска. Изјавите во таа смисла укажуваат на обид за мешање во внатрешните работи на Полска и тековната изборна кампања во Полска“, напиша министерот за надворешни работи Рау на Платформата Х доцна во неделата.

Рау апелираше до германскиот канцелар да го почитува суверенитетот на Полска и да се воздржи од изјави кои ги нарушуваат меѓусебните односи.

Претходно, еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон побара појаснување за ова прашање и ја повика Полска да одговори на обвинувањата дека дури 350.000 мигранти купиле шенген визи за ЕУ ​​во полските конзулати преку посредници.

Шенген визите им овозможуваат на нивните сопственици да патуваат во границите на Европската унија.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина