Утрински Весник
Спорт

Полска е пресилна за македонските одбојкари

Полска е пресилна за македонските одбојкари

Одбојкарската репрезентација на Македонија загуби со 3:0 во сетови од големиот фаворит Полска во третиот натпревар на Европското првенство. Избраниците на селекторот Јошко Миленкоски на периоди дадоа добар отпор, меѓутоа квалитетот на Полјаците, кои се први фаворити за златниот медал, беше пресуден.

dobivaj vesti na viber

Македонија во првиот сет се држеше до 9:9, а потоа Полска направи серија од девет поени по ред и го доби сетот со 25:12.

Во вториот сет македонските одбојкари беа одлични, имаа 19:19, но на крајот сепак Полска го комплетираше со 25:21.

Третиот сет Полска го доби со 25:14 и стигна до очекуван триумф.

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Серхио Рамос си даде автогол, Барса ја победи Севилја

(ВИДЕО) Борусија Дортмунд го победи Хофенхајм

Лисандро Мартинез ја обнови повредата, го чека долга пауза