Утрински Весник
Спорт

Полјаците официјално му врачија отказ на Фернандо Сантош

Полјаците официјално му врачија отказ на Фернандо Сантош

Полска и официјално го смени својот селектор, Португалецот Фернандо Сантош, врачувајќи му отказ по само шест меча, со што тренерот губи две работи за помалку од една година, откако во декември беше отпуштен од селекторската позиција во Португалија по фијаското на СП во Катар и елиминацијата од Мароко.

dobivaj vesti na viber

68-годишниот Сантош, кој ја предводеше Португалија до европската титула во 2016 и до триумф во Лигата на нации во 2019 година, ја презеде Полска во јануари, но имаше катастрофални резултати со нив, и Полјаците се на четвртото место во својата квалификациска група за Еуро 2024 зад Албанија, Чешка и Молдавија по три порази во пет меча.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања